Вотанштајн

Координати: 51°9′48″N 9°22′13″E / 51.16333° СГШ; 9.37028° ИГД / 51.16333; 9.37028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вотанштајн
Wotanstein
Каменот
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Hesse" does not exist
Друг називВоданштајн (Wodanstein)
МестоМаден, Хесен, Германија
Координати51°9′48″N 9°22′13″E / 51.16333° СГШ; 9.37028° ИГД / 51.16333; 9.37028
Видмегалит
Должина1.2 м (3 ст 11 ин)
Ширина0.55 м (1 ст 10 ин)
Висина2.12 м (6 ст 11 ин)
Историја
МатеријалТерцијарен кварцит
Белешки за наоѓалиштето
Јавен пристапyes

Вотанштајн (германски: Wotanstein; Вотанов камен), познат и како Воданштајн (Vodanstein) или порано како Малштајн (Malstein), ― мал мегалит или менхир сместен во близина на селото Маден, округот Швалм-Едер, Хесен, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мегалитот се наоѓа на југозападниот агол на селото Маден, на надморска височина помеѓу потоците на Голдбах на исток и Хенкелборн на запад. Земјиштето на кое се наоѓал има надморска височина од 177 м. Тоа е на источната страна на патот што оди до Оберфоршиц.

Состав, димензии и геометрија[уреди | уреди извор]

Каменот е висок 2.12 метри, широк 1.2 метри и дебел 0.55 метри. Надземниот волумен му бил 1.4 метри кубни и има густина од 2.648 килограми на метар кубен. За споредба, надземната маса на Ризенштајн (еден друг мегалит) кај Волферсхаузен била десет пати повеќе. Ископувањата за време на Седумгодишната војна откриле дека каменот е длабок под земја колку што е високо над земјата.

Составен е од неогенско миоценски (од 23 пред милиони години до 8 пред милиони години ) кварцит. За разлика од кварцитите произведени со метаморфизам, терцијарните седиментни кварцити биле производ на интензивно атмосферско влијание на месните тријаски обоени песочници во тропска клима. Кварцитот не избива месно (следните излевања се во близина на Фрицлар, Боркен и Мелзунген), така што каменот мора да бил донесен на ова место и подигнат.

Најдолгата хоризонтална оска на каменот удира N065 ± 5° и стои вертикално. Затоа, најголемите лица се насочени кон в. 155°, односно југо-југо-исток и 335° север-север-запад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]