Прејди на содржината

Волтер Мити од Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Волтер Мити од Лисиче“
РежисерБранко Гапо
СценаристБранко Гапо
Главни улогиВера Чукиќ
Љубиша Трајковски
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1968
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Волтер Мити од Лисиче“ — македонски телевизиски филм од 1968 година во црно-бела техника. Го режирал Бранко Гапо, кој го напишал и сценариото.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Вера Чукиќ
Љубиша Трајковски

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]