Виндхаузен (Бад Грунд)

Координати: 51°47′12″N 10°12′47″E / 51.78667° СГШ; 10.21306° ИГД / 51.78667; 10.21306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виндхаузен
Место во Бад Грунд
Црква во Виндхаузен
Црква во Виндхаузен
Црква во Виндхаузен
Грб на Виндхаузен
Виндхаузен (Бад Грунд) во рамките на Германија
Виндхаузен (Бад Грунд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остероде
Општина Бад Грунд
Основни податоци
Површина 3,54 км2
Надм. височина 225 м
Население 1.003  (31 декември 2011)
 - Густина 283 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37539
Повик. бр. 05327
Координати 51°47′12″N 10°12′47″E / 51.78667° СГШ; 10.21306° ИГД / 51.78667; 10.21306

Виндхаузен (германски: Windhausen) — село и поранешна општина во округот Остероде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 март 2013 година е дел од општината Бад Грунд.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Протестантската црква „Св. Јован“ во средиштето на Виндхаузен е многу необична фахверк градба кула покриена со шкрилец. Постојат бројни добро зачувани фахверк куќи во селото. Близу селото се наоѓаат импресивните руини на замокот Виндхаузен (Burg Windhausen).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Josef Walz: Der Harz, p. 305, Köln 1995

Надворешни врски[уреди | уреди извор]