Вивијан Балади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вивијан Балади
Вивијан Балади во Оберволфах во 2009 г.
Роден(а)23 мај 1963(1963-05-23)(60 г.)
 Швајцарија
Националностшвајцарско
Полињаматематика
ОбразованиеЖеневски универзитет
Докторски менторЖан-Пјер Екман

Вивијан Балади (француски: Viviane Baladi; р. 23 мај 1963) е математичарка која работи како директор за истражување во Националниот центар за научно истражување]] (ЦНРС) во Франција. По потекло е од Швајцарија, но таа станала натурализиран граѓанин на Франција. Нејзиното истражување се однесува на динамички системи.

Балади магистрирала по математика и компјутерски науки во 1986 година на Женевскиот универзитет. Останала во Женева заради докторски студии, завршувајќи го докторатот во 1989 година, под надзор на Жан Пјер Екман, со дисертација која се однесувала на зета функциите на динамичките системи. Таа работела во ЦНРС почнувајќи од 1990 година, со отсуство од 1993 до 1999 година, кога предавала на ЕТХ во Цирих и на Женевскиот универзитет. Таа, исто така, поминала една година како професор на Универзитетот во Копенхаген во 2012-2013 година.

Таа е автор на книгата „Оператори за позитивен пренос и распаѓање на корелацијата“ и на Динамички Зета-Функции и Динамички Детерминанти за Хиперболични Карти: Функционален Пристап (Ergebnisse der Mathematik und ihrer Grenzgebiete 68, Springer, 2018).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]