Вејнан

Координати: 34°30′N 109°30′E / 34.500° СГШ; 109.500° ИГД / 34.500; 109.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вејнан
渭南
Околиски град
渭南市
Храм на градскиот бог во Вејнан
Храм на градскиот бог во Вејнан
ЗемјаНР Кина
ПокраинаШенси
Населен668 п.н.е.
Админ. поделба
Околиски — Месни —

1 округ, 2 околиски града, 8 околии
143 гратчиња и села
Управа
 • Партиски секретарЏуанг Чангсјинг
 • ГрадоначалникСи Синжунг
Површина
 • Земјишна13.134 км2 (5,071 ми2)
 • Градска41 км2 (16 ми2)
Население (2010)
 • Околиски град5.520.772
Демонимгуанџуншки дијалект
Пошт. бр.714000
Повик. бр.0913
БДП2011
 - Вкуп.1119,0 млд 
(142,2 млд )
 - По жител19.424 
(2.468 )
Рег. озн.陕E
Мреж. местоweinan.gov.cn

Вејнан (кинески: упр. 渭南, пинјин: Wèinán) — град и општина во покраината Шенси, НР Кина. Ова е роден град на прочуениот историчар Сема Ќен (145/135 - 86 п.н.е.). Од околијата Фупинг (денес во состав на Вејнан) потекнува семејството на претседателот Си Ѓинпинг.

Управа[уреди | уреди извор]

Извршната, законодавната и судската власт на градот и општината се сместени во околијата Линвеј (临渭区). Таму се и подрачниот огранок на Комунистичката партија и полицијата.

Околии[уреди | уреди извор]

Бр. Име Кинески Пинјин Население
(2004)
Површина
(км²)
Густина
(жит/км²)
1 Линвеј 临渭区 Línwèi Qū 910.000 1.221 745
2 Хуајин (град) 华阴市 Huàyīn Shì 250.000 817 306
3 Ханченг (град) 韩城市 Hánchéng Shì 390.000 1.621 241
4 Хуа 华县 Huà Xiàn 340.000 1.127 302
5 Тунгуан 潼关县 Tóngguān Xiàn 160.000 526 304
6 Дали 大荔县 Dàlì Xiàn 700.000 1.766 396
7 Пученг 蒲城县 Púchéng Xiàn 750.000 1.564 480
8 Ченгченг 澄城县 Chéngchéng Xiàn 390.000 1.113 351
9 Бајшуеј 白水县 Báishuǐ Xiàn 280.000 920 304
10 Хејанг 合阳县 Héyáng Xiàn 440.000 1.227 359
11 Фупинг 富平县 Fùpíng Xiàn 760.000 1.233 616

Збратимен град[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

34°30′N 109°30′E / 34.500° СГШ; 109.500° ИГД / 34.500; 109.500