Вејнан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вејнан
渭南
Околиски град
渭南市
Храм на градскиот бог во Вејнан
Храм на градскиот бог во Вејнан
Земја НР Кина
Покраина Шенси
Населен 668 п.н.е.
Админ. поделба
Околиски — Месни —

1 округ, 2 околиски града, 8 околии
143 гратчиња и села
Управа
 • Партиски секретар Џуанг Чангсјинг
 • Градоначалник Си Синжунг
Површина
 • Земјишна 13.134 km2 (5,071 sq mi)
 • Градска 41 km2 (16 sq mi)
Население (2010)
 • Околиски град 5.520.772
Демоним гуанџуншки дијалект
Пошт. бр. 714000
Повик. бр. 0913
БДП 2011
 - Вкуп. 1119,0 млд 
(142,2 млд )
 - По жител 19.424 
(2.468 )
Рег. озн. 陕E
Мреж. место weinan.gov.cn

Вејнан () — град и општина во покраината Шенси, НР Кина. Ова е роден град на прочуениот историчар Сема Ќен (145/135 - 86 п.н.е.). Од околијата Фупинг (денес во состав на Вејнан) потекнува семејството на претседателот Си Ѓинпинг.

Управа[уреди | уреди извор]

Извршната, законодавната и судската власт на градот и општината се сместени во околијата Линвеј (临渭区). Таму се и подрачниот огранок на Комунистичката партија и полицијата.

Околии[уреди | уреди извор]

Бр. Име Кинески Пинјин Население
(2004)
Површина
(км²)
Густина
(жит/км²)
1 Линвеј 临渭区 Línwèi Qū 910.000 1.221 745
2 Хуајин (град) 华阴市 Huàyīn Shì 250.000 817 306
3 Ханченг (град) 韩城市 Hánchéng Shì 390.000 1.621 241
4 Хуа 华县 Huà Xiàn 340.000 1.127 302
5 Тунгуан 潼关县 Tóngguān Xiàn 160.000 526 304
6 Дали 大荔县 Dàlì Xiàn 700.000 1.766 396
7 Пученг 蒲城县 Púchéng Xiàn 750.000 1.564 480
8 Ченгченг 澄城县 Chéngchéng Xiàn 390.000 1.113 351
9 Бајшуеј 白水县 Báishuǐ Xiàn 280.000 920 304
10 Хејанг 合阳县 Héyáng Xiàn 440.000 1.227 359
11 Фупинг 富平县 Fùpíng Xiàn 760.000 1.233 616

Збратимен град[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]