Вејачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вејачка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворШар Планина
УстиеПена

Вејачка Рекарека во Северозападна Македонија и притока на реката Пена.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Вејачка Река своето име го добила по селото Вејце низ коешто поминува.

Течение[уреди | уреди извор]

Течението на реката е на планината Шар Планина, северозападно од градот Тетово. Реката поминува низ селото Вејце и се влелва во Пена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 17. ISBN 978-9989-2117-6-8.