Велгошки манастир „Св. Илија“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велгошки манастир „Св. Илија“
Портата во манастирот
Информации
Целосно имеВелгошки манастир „Св. Илија“
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
Местово близина на Велгошти, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°7′58″N 20°50′51″E / 41.13278° СГШ; 20.84750° ИГД / 41.13278; 20.84750Координати: 41°7′58″N 20°50′51″E / 41.13278° СГШ; 20.84750° ИГД / 41.13278; 20.84750
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Велгошка парохија)

Велгошки манастир „Св. Илија“манастир во југозападна Македонија, во близина на селото Велгошти.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа над селото Велгошти. До неговите порти води асфалтиран пат.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, спомен-куќа, спомен-чешма, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Илија“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Илија“ - Велгошти.

Црквата била подигната во 1937 година и истата била значително обновена во 1970 година. За истата се верува дека е подигната на темели на постара градба.

Други објекти[уреди | уреди извор]

Мештаните имаат подигната спомен-куќа и спомен-чешма во рамки на манастирот.[1]

Овие два објекти биле подигнати во чест на бурните моменти случени во близината на манастирот над селото Велгошти во текот на 1940-тите години. Тогаш имало судири помеѓу мештаните и жители од Охрид со српската жандармерија и со бугарската фашистичка војска.[1]

Собири[уреди | уреди извор]

Секоја година, манастирот организира општонароден собир на празникот Ѓурѓовден и на празникот Илинден. На првиот празник доаѓаат мештаните, додека на вториот празник покрај мештаните, на излет доаѓаат многу други гости.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ристески, Стојан (1982). Велгошти: прилог за монографија. Охрид: Месна заедница на Велгошти.