Везул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Vesoul

Везул (француски: Vesoul) — општина во регионот Бургундија-Франш Конте во департманот Горна Сона во Франција. Везул е оддалечен околу 400 километри од Париз.

Според податоците од 2020 година, бројот на населението бил 14,866 жители, а густината на населението 1639 жит./на км.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]