Ведерштет

Координати: 51°50′21″N 11°14′39″E / 51.83917° СГШ; 11.24417° ИГД / 51.83917; 11.24417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведерштет
Место во Зелке-Ауе
Црквата во Ведерштет
Црквата во Ведерштет
Црквата во Ведерштет
Ведерштет во рамките на Германија
Ведерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Зелке-Ауе
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 110 м
Население 490  (31 декември 2002)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06458
Местоположба на место Ведерштет во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°50′21″N 11°14′39″E / 51.83917° СГШ; 11.24417° ИГД / 51.83917; 11.24417

Ведерштет (германски: Wedderstedt) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зелке-Ауе.