Прејди на содржината

Вариете (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вариете e италијански филм, во режија на Федерико Фелини, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги толкуваат: Карла дел Поџио, Пепино де Филипо и Џулиета Масина.

Содржина[уреди | уреди извор]

Убавата и амбициозна Лилиета му се придружува на едно патувачко вариете и набргу станува причина за раздор во трупата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 16.