Варде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Варде

Варде (норвешки: Vardø, фински: Vuoreija, севернолапонски: Várggát) е општина во округот Финмарк во Норвешка. Административен центар на општината е истоимениот град Варде. Зафаќа површина од 600.48 км2 и има население од 2.122. Густината на населеност изнесува 3,6 жит./km2.

Грб на Варде

Поврзано[уреди | уреди извор]