Ванчо Тушевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванчо Тушевски
Роден 3 јули 1949
Кочани, Македонија Македонија
Починал 27 октомври 2006
Скопје, Македонија Македонија
Занимање универзитетски професор, литературен историчар

Ванчо Тушевски (Кочани, 3 јули 1949 - Скопје, 27 октомври 2006) — македонски книжевен историчар, професор на Филолошкиот факултет во Скопје по македонска книжевност во ⅩⅠⅩ век. Автор на повеќе трудови од областа на историјата на македонската книжевност.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

  • Јоаким Крчовски и изворите на некои негови дела, Скопје, 1985;[1]
  • Поетика и реторика на новата македонска книжевност (ⅩⅠⅩ век), Скопје, 1985;[1]
  • Студии за браќата Андреја и Константин Петкович, Скопје, 2000;[1]
  • Јордан Хаџи Константинов Џинот. Живот и дело, Скопје, 2003;[1]
  • Нова македонска книжевност, Скопје, 2008;[1]
  • Истражувања на македонскиот фолклор, 2009

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „ТУШЕВСКИ, Ванчо“. Македонска Енциклопедија. Посетено на 2019-04-22.