Ванс (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ванс (Германија)
Грб на Ванс (Германија)
Ванс (Германија) is located in Германија
Ванс (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Зузане Рикерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 350 м
Население 388 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036941
Портал www.vg-wasungen.de/wahns.htm
Местоположба на Ванс (Германија) во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′59″N 10°18′0″E / 50.63306° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.63306; 10.30000Координати: 50°37′59″N 10°18′0″E / 50.63306° СГШ; 10.30000° ИГД / 50.63306; 10.30000

Ванс (германски: Wahns) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]