Прејди на содржината

Ванпанчмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корицата на првиот том на мангата

Ванпанчмен (јапонски: ワンパンマン, буквално: Човек со еден удар) — јапонски веб-стрип создаден од мангака под псевдонимот ONE, кој се објавува слободно на семрежјето од 2009 г.[1] Во 2012 г., делото започнало да се издава во цифрен манга-формат со илустрации на Јусуке Мурата под раководство на ONE.[2] Вкупното објавување на манги само во Јапонија во 2017 г. надминало 14 милиони примероци.[3] Заклучно со април 2020 г., бројот на продадени манги надминал 30 милиони примероци.[4]

Од октомври до декември 2015 г., аниме-адаптација на мангата, произведена од студиото Madhouse, била прикажувана на различни телевизиски канали во Јапонија.[5][6] На крајот на 2016 г. било најавено излегувањето на втората сезона на серијата, произведена од студиото за анимација J.C.Staff.[7][8] Втората сезона на анимето била премиерно прикажана на 9 април 2019 г.[9] Во август 2022 г., било објавено објавувањето на третата сезона на анимето.[10][11] Во февруари 2024 г. бил објавен трејлерот за третата сезона, а бил откриен и составот на аниматорите и гласовните глумци.[12]

Содржина

[уреди | уреди извор]

На неименувана планета беснеат чудовишта, а Здружението на херои е создадено да се бори против нив. Го рангира секој негов член од класа „C“ до класа „S“. Класата на херојот зависи од неговиот углед и способности.

Главниот лик е Саитама, кој прави херојски дела за своја забава. Уште од детството сонувал да стане суперхерој. Откако созреал и се борел со чудовиште за првпат, започнал со тренинзите што, според него, го довеле до точка што сега може да го победи секој противник со еден удар. И покрај неговите подвизи, Саитама не ги рекламирал и останал непознат за општеството долго време. Откако го стекнал младиот киборг Генос како ученик, Саитама учи од него за Здружението на херои и се придружува на него, положувајќи ги сите физички испитувања, но паѓајќи во писмениот дел, поради што завршува во C-класа, а Генос во S-класа. Излегува дека повеќето од хероите што го запознаваат Саитама го гледаат со презир, не верувајќи дека тој е всушност посилен од кој било херој на здружението, но оние што подобро го запознаваат почнуваат да го почитуваат и бараат да му станат негови ученици. Постепено, името на Саитама добива одредена слава, но општеството сè уште одбива да ги препознае неговите достигнувања, па дури и го критикува херојот за градските згради уништени за време на битките. И покрај тоа, Саитама го продолжува своето учество во Здружението на херои и подоцна е пријавен во B-класа.

По нападот на вонземјаните, чиј брод бил уништен од Саитама, Здружението на херои добива дополнителни средства и го проширува сопственото влијание. Чудовиштата, незадоволни од засилувањето на Здружението на херои, создаваат сопствено Здружение на чудовишта, кое започнува организирана борба против хероите.

 1. Paul Chapman (2015-03-07). "One-Punch Man" Anime Greenlit“ (англиски). Crunchyroll. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2015-12-14. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 2. „Viz's Shonen Jump Alpha Adds One-Punch Man Manga“ (англиски). Anime News Network. 2013-01-14. Архивирано од изворникот на 2019-04-20. Посетено на 2019-04-13. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 3. „One-Punch Man Manga Has 14 Million Copies in Print“ (англиски). Anime News Network. 2017-12-01. Архивирано од изворникот на 2018-07-15. Посетено на 2019-04-13. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 4. „「ワンパンマン」ハリウッド実写化へ!『ヴェノム』脚本家コンビが参加|シネマトゥデイ“. Архивирано од изворникот на 2020-04-22. Посетено на 2022-05-07. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 5. „One-Punch Man TV Anime Listed for October Premiere“ (англиски). Anime News Network. 2015-03-17. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2015-12-14. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 6. „One-Punch Man Anime's October Premiere Confirmed“ (англиски). Anime News Network. 2015-07-22. Архивирано од изворникот на 2015-09-05. Посетено на 2015-12-14. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 7. „One-Punch Man Anime Season 2 Unveils Teaser, JAM Project's Return, April Premiere“ (англиски). Anime News Network. 2018-08-12. Архивирано од изворникот на 2018-08-12. Посетено на 2019-04-13. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 8. „One-Punch Man TV Anime Gets 2nd Season, Game App“ (англиски). Anime News Network. 2016-09-25. Архивирано од изворникот на 2019-05-17. Посетено на 2019-04-13. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 9. „One-Punch Man Season 2 Anime's New Video Previews JAM Project Song“ (англиски). Anime News Network. 2019-03-19. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2019-04-13. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 10. „アニメ「ワンパンマン」第3期制作決定、サイタマとガロウが背中合わせに立つビジュアル“. Natalie (јапонски). 2022-08-18. Архивирано од изворникот на 2022-08-18. Посетено на 2022-08-18. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 11. Pineda, Rafael (2022-08-17). „One-Punch Man Anime Gets 3rd Season“. Anime News Network. Архивирано од изворникот на 2022-08-18. Посетено на 2022-08-17. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 12. One-Punch Man Season 3 Anime's Trailer Reveals Staff, Cast - News - Anime News Network

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]