Мангака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мангака на работа

Мангака (јапонски: 漫画家) — јапонски збор за човек што црта стрипови. Надвор од Јапонија, зборот обично се користи за да значи „уметник, цртач на манги“. Повеќето мангаки учат на уметнички факултет или училиште за манги, или стажираат кај друг уметник пред да влезат во индустријата како главен творец. Поретко мангаката право се пробива во индустријата, без претходно да биде помошник.

Кога работи непосредно на манга, мангаката го одредува бројот и положбата на рамките на страницата и ги црта главните контури и најзначајните детали за околината, додека еден или повеќе од неговите помошници ја вршат тешката работа: ги наведуваат контурите со мастило, ги применуваат тоновите на екранот, цртаат заднини и помалку значајни кадри и слично.[1] Овој систем на заедничка работа бил поставен од Осаму Тезука.[2][3]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Изворниот јапонски збор може да се подели на два дела: манга (漫画) и ка (家).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . ISBN 978-0-76-561602-9. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Занемарен непознатиот параметар |страницы= (help); Занемарен непознатиот параметар |страниц= (help); Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |ссылка= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  2. . стр. 45–46. ISBN 978-1-933330-54-9. Занемарен непознатиот параметар |allpages= (help); Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  3. Kosaka, Kris (2016-08-06). „The life of Osamu Tezuka, Japan's 'god of manga'. The Japan Times (англиски). Посетено на 2020-08-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]