Валтер Симонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Волтер Симонс (24 септември 1861 - 14 јули 1937) бил германски адвокат и политичар. Тој бил министер за надворешни работи на Вајмарската Република во 1920-21 и беше претседател на Рајхсхерихт од 1922 до 1929 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Волтер Симонс е роден на 24 септември 1861 година во Елберфелд (денес Вупертал ) во провинцијата пруска Рајна . Неговото семејство биле Huguenots кои дошле во Рајнската област по 1685 година. Таткото на Волтер бил Лудвиг Симонс (1831-1905), производител на свила. Неговата мајка била Хелен Симонс нее Килман (1842-1916).[1]

Волтер Симонс учел во гимназијата во Елберфелд и го постигнал Абитур во 1879 година. Потоа студирал право, економија и историја во Стразбур, Лајпциг и Бон . Рудолф Сом имал големо влијание врз него. Во 1882 година, тој го поминал референдумот и потоа служел во војската. Во 1888 година, тој го положил прускиот оценувач, а потоа служел како асистент судија во Бон и Солинген. Тој се оженил со Ерна Риле (1870-1954) во Солинген во 1890 година. Имаа три сина и четири ќерки.[1]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Симонс, кој никогаш не се приклучи на политичка партија, служел од јуни 1920 до мај 1921 година во кабинетот на Фехренбах за министер за надворешни работи и бил претставник на реихајтот на конференцијата Бања и лондонскиот Конеференц (1921) .[1]

Од јануари до мај 1922 година, Симонс бил делегат на германско-полските преговори за Горна Шлеска . Во 1922 година го основал таканаречениот SeSiSo-Kreis именуван по соосновачите Ханс фон Сееккт, Симонс и Вилхелм Солф, состанок на салонот во хотелот Кајзерхоф во Берлин.[1]

Во 1920-тите, Симонс, исто така, претседавал со семејната доверба на семејството Молке, во кое биле вклучена сопственоста на имотот на Крајсау, кој подоцна го дал своето име во кружниот круг на дисиденти против нацистичката власт.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1931 Adlerschild des Deutschen Reiches (орел штит на германскиот рајх)

Избрани дела[уреди | уреди извор]

  • Кристентум и Вербрехен ( Христијанство и криминал ), 1925
  • Религија и право ( Религија и право ) (Предавања одржани на Универзитетот во Упсала), Берлин-Темпелхоф 1936
  • Kirchenvolk und Staatsvolk, Leipziger rechtswissenschaftliche Studien Bd. 100, Лајпциг 1937

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Biografie Walter Simons (German)“. Bayerische Nationalbibliothek. Посетено на 26 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]