Валери Афанасиев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валери Афанасиев (роден на 8 септември 1947 година) е руски пијанист, писател и диригент.

Валери Афанасиев, 1974

Ивотот[уреди | уреди извор]

Валери Афанасиев е роден во Москва . Студирал пијано на Академскиот музички колеџ и Московскиот конзерваториум кај Емил Гилелс и Јаков Зак . Тој беше победник на натпреварот Бах во Лајпциг во 1968 година, како и добитник на 1-ва награда на Конкурс Рејн Елизабет во Брисел во 1971 година. Набргу потоа, додека беше на обиколка низ Белгија,тој зема белгиско државјанство.

Афанасиев живее во Версај .[1]

Работа и критички прием[уреди | уреди извор]

Афанасиев стана широко познат во 80-тите години на минатиот век, поради неговото музичко партнерство со Гидон Кремер . Нивните заеднички записи за дела на Моцарт, Шуберт и Брамс беа високо пофалени. Неговите интерпретации на соло-дела на пијано од Франц Шуберт, Лудвиг ван Бетовен и другите предизвикаа полемика поради изборните температури на Афанасиев и идиосинкратичната експресивност. Една рецензија за неговото снимање на последните три сонати за пијано на Шуберт вели: „изопаченоста што се сретна овде толку ме налути што чувствував дека не можам да го достоинстам она што го најдов тука со каква било кохерентна анализа“.[2]

Афанасиев има снимано и за други, како Денон, Дојче Грамофон и Оемс.

Афанасиев има напишано поезија, голем број романи и сценски претстави . Тој е исто така оркестарски диригент .[3]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Valery Afanassiev Biography“. ArkivMusic. Архивирано од изворникот на 2020-10-18. Посетено на 7 September 2017.
  2. Linkowski, Allen (1999). „Schubert: Piano Sonatas, last 3“. American Record Guide. 62 (2): 212.
  3. „Valery Afanassiev“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Официјално мрежно место на уметникот
  • Ален Парис : Dictionnaire des interprets et de l'interpretation musicale au XX siecle . Изданија Роберт Лафонт, Париз 1989 година.
  • Алан Рич: Мајстори на музика. Одлични уметници на работа . Капра Прес, Санта Барбара, Калифорнија 1990 година.