Емил Гилељс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емил Гилељс
Роден(а)19 октомври 1916
Одеса
ПотеклоЕвреин
Починал(а)14 октомври 1985
Москва
Жанр(ови)Класична музика, романтистичка
Занимање/њаПијанист, педагог
ИнструментиПијано
'Емил Григорјевич Гилељс и неговата сестра, виолинисткатата Елисавета Гилельс.

Емил Григорјевич Гилељс (руски: Эми́ль Григо́рьевич Ги́лельс) (19 октомври 1916 - 14 октомври 1985), бил украински и советски пијанист, еден од најдобрите на XX век, чија строга техничка контрола, како и нежноста и суптилноста во изразот, го прават еден од најдобрите интерпретатори на германскиот репертоар за пијано, особено на Бетовен, Шуман и Брамс. Неговите интерпретации на Бетовеновите сонати се сметаат за најкомплетни и најубедливи[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гилельс Эмиль Григорьевич (1916-1985) – пианист
  2. „Эмиль Григорьевич Гилельс“. Архивирано од изворникот на 2021-03-06. Посетено на 2021-02-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]