Валдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдорф
Место во Мајнинген
Утврдена црква во Валдорф
Утврдена црква во Валдорф
Грб на Валдорф
Валдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Валдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Мајнинген
Основни податоци
Површина 12,16 км2
Надм. височина 290 м
Население 2.094  (31 декември 2018)
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98639
Повик. бр. 03693
Портал www.walldorf-werra.de
Координати 50°37′0″N 10°22′59″E / 50.61667° СГШ; 10.38306° ИГД / 50.61667; 10.38306Координати: 50°37′0″N 10°22′59″E / 50.61667° СГШ; 10.38306° ИГД / 50.61667; 10.38306

Валдорф (германски: Walldorf) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Мајнинген.

Нејзина најпозната знаменитост е утврдената црква, Кирхенбург Валдорф („Kirchenburg Walldorf“) во средина на градот на рид. Во април 2012 година била оштетена во пожар.

Географија[уреди | уреди извор]

Валдорф се наоѓа на вливот на малата река Херпф во реката Вера, помеѓу ридскиот масив Рен и Тириншката Шума, четири километри северно од градот Мајнинген.