Валдкирхен (Саксонија)

Координати: 50°46′N 13°7′E / 50.767° СГШ; 13.117° ИГД / 50.767; 13.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдкирхен
Место во Гринхајнихен
Железничка станица во Валдкирхен
Железничка станица во Валдкирхен
Железничка станица во Валдкирхен
Грб на Валдкирхен
Валдкирхен (Саксонија) во рамките на Германија
Валдкирхен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општина Гринхајнихен
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 453 м
Население 1.185  (31 декември 2006)
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEK
Пошт. бр. 09437
Повик. бр. 037294
Портал www.wildenstein.ws
Координати 50°46′N 13°7′E / 50.767° СГШ; 13.117° ИГД / 50.767; 13.117

Валдкирхен (германски: Waldkirchen) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 март 2008 година е дел од општината Гринхајнихен.

Валдкирхен се зголемувал откако се изградила црквата на крајот од селото, од каде потекнува и името („шумска црква“), долж неименуваната странична долина на реката Чопау. Со реформацијата во 1539 година, Валдкирхен станала независна парохија. Населбата Чопентал (спомената во црковните книги за првпат во 1663 година) била основана на реката Чопау, каде во 1687 година била изграден погон за добивање на бои.