Валбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валбах
Валбах (Тирингија) is located in Германија
Валбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Томас Хартунг (СДП)
Основни податоци
Површина 5,07 км2
Надм. височина 300 м
Население 360 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98639
Повик. бр. 03693
Портал www.wallbach-thueringen.de
Местоположба на Валбах во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°37′59″N 10°24′0″E / 50.63306° СГШ; 10.40000° ИГД / 50.63306; 10.40000Координати: 50°37′59″N 10°24′0″E / 50.63306° СГШ; 10.40000° ИГД / 50.63306; 10.40000

Валбах (германски: Wallbach) е општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]