Бурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурата
ВидМлечен производ
Место на потеклоИталија
РегионАпулија

Бурата — италијанско кравјо млечно сирење (повремено млеко од бивол) направено од моцарела и крем.[1] Надворешната обвивка е цврсто сирење, додека внатрешната содржи страчатела и крем, што му дава необична, мека текстура. Типично за Апулија.

Историја[уреди | уреди извор]

Бурата е типичен производ на Мургија, во Апулија во јужна Италија. Се произведува од кравјо млеко, сириште и павлака и може да има потекло од околу 1900 година,[2] произведено на фармата на браќата Бјанкино (Лоренцо и Винченцо) во градот Андрија. Поновите записи покажуваат дека Лоренцо Бјанкино од фармата Пијана Падура првпат го развил производот во 1956 година.[3]

Во 1950-тите, станало пошироко достапно откако некои локални фабрики за сирење почнале да го произведуваат и може да биде корисен начин за користење на ритаглите („парчиња“ или „партали“) од моцарела.

Во ноември 2016 година „Бурата од Андрија“ станала производ со заштитена географска ознака (ПГИ).[4][5]

Основана како занаетчиско сирење, бурата го задржала статусот на премиум производ дури и откако почнала да се произведува комерцијално во фабриките низ Апулија.[6]

Бурата се произведува и во Соединетите Американски Држави, особено во продавниците за занаетчиски кашкавал во градовите на источниот брег со историски голема популација на Италијанци Американци.[7] Сепак, оригиналот „Бурата од Андрија“ бил регистриран како заштитена географска ознака во ЕУ и ОК и сите операции од преработката на суровините до производството на готовиот производ мора да се одвиваат во дефинираното географско подрачје на регионот од Апулија.[8]

Производство[уреди | уреди извор]

Сирење Бурата на салата

Производството на бурата започнува слично како моцарела и многу други сирења, со сириште што се користи за поткиселување на топлото млеко. Меѓутоа, за разлика од другите сирења, свежата урда од моцарела се потопува во топла сурутка или малку солена вода, се меси и се влече за да се развијат познатите растегливи жици (тестенини филата), потоа се обликуваат.

Кога се прави бурата, сè уште жешкото сирење се формира во торбичка, која потоа се полни со остатоци од преостаната моцарела и се прелива со свеж крем пред да се затвори.[1] Готовата бурата традиционално се завиткува во листовите од базер, се врзува за да формира малку јазол како бриош и се навлажнува со малку сурутка. Листовите на базерот треба да бидат уште зелени кога се сервира сирењето за да се покаже свежината на сирењето.[9] Во поново време, сирењето често се продава во пластична кеса или кутија, понекогаш складирано во течност.

Предлози за сервирање[уреди | уреди извор]

Кога бурата е исечена на парчиња, страчателата се испушта надвор. Сирењето има богат вкус на путер и го задржува свежиот млечен вкус. Најдобро е кога се јаде во рок од 24 часа од отворање на пакувањето, и се смета дека најдобриот рок поминува по 48 часа. Благодарение на неговиот вкус и различните текстури однатре и однадвор, одлично оди со салата,[10] пршута, кора леб, свежи домати со маслиново масло, дробен црн пипер или пица, тестенини и чили.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Contini, M.; Contini, P. (2012). Valvona & Crolla: A Year at an Italian Table. Ebury Publishing. стр. 195. ISBN 978-1-4481-4783-0. Посетено на 11 December 2017.
  2. „Burrata, la regina dei formaggi“. Архивирано од изворникот на 16 April 2008. Посетено на 30 March 2011.
  3. „LA BURRATA DI ANDRIA. LA PRODUZIONE CASEARIA PUGLIESE IN TAVOLA A ROMA“ (италијански). ciclostazionefrattini.it. 13 July 2017.
  4. „Burrata di Andria IGP :: FOOD :: Italia“. Qualivita :: DOP IGP STG (англиски). Посетено на 2018-07-30.
  5. „Official Journal of the European Union: registration of "Burrata di Andria" (PGI)“. Посетено на 7 May 2019.
  6. Karen Hochman (October 2007). „Burrata Cheese“. Cheese-Butter-Yoghurt Product Reviews. The Nibble. Посетено на 17 March 2011.
  7. Darlington, Tenaya (20 August 2010). „Cheese of the Month: Claudio's Mozzarella“. Grid Philly. Архивирано од изворникот на 19 August 2016. Посетено на 5 August 2020.
  8. „Official Journal of the European Union: "Burrata di Andria" (PGI)“. Посетено на 7 May 2019.
  9. Roberts, Genevieve (2 March 2011). „Burrata: Britain's new Big cheese“. The Independent. Посетено на 7 September 2013.
  10. Nicole Buergers (4 July 2011). „What is Burrata?“. The Queso Queen (cheese blog). Архивирано од изворникот на 27 March 2012. Посетено на 19 July 2011.