Буника (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буника
Henbane1.JPG
Црна буника (Hyoscyamus niger)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Зрнцовидни
Семејство: Зрнци
Род: Буника
L.[1]
Видови

11

Буника (науч. Hyoscyamus) — мал род на цветни растенија од фамилијата зрнци (Solanaceae) со вкупно 11 вида. Сите се токсични.

Некои видови[уреди | уреди извор]

Отровната црна буника или само „буника“ (Hyoscyamus niger) има лепливи листови, непријатен мирис и трубести зелено-жолти цветови. Од неа се добива материјата хиосциамин.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]