Прејди на содржината

Броител

Од Википедија — слободната енциклопедија

Броител[1][2] — дел од дропката што е запишан над дробната линија и ја претставува количината на некој дел од целината што учествува во пресметката. Овој дел од целината се определува со именителот.

Пример[уреди | уреди извор]

Следната дропка може да послужи како пример:

.

Во дадениот пример, бројот 2 е броител, а 7 е именителот. Со зборови дропката се пишува како две седмини.

Броителот го добил своето име затоа што го означува бројот на делови (2, два), додека именителот го именува делот (7, седум).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]