Британија (стадион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион „Бет 365“
Britannia Stadium 1.JPG
Целосно име Стадион Бет 365
Место Стенли Метјус Веј
Стоук на Трент
Англија
Координати 52°59′18″N 2°10′32″W / 52.98833° N; 2.17556° W / 52.98833; -2.17556Координати: 52°59′18″N 2°10′32″W / 52.98833° N; 2.17556° W / 52.98833; -2.17556
Изграден 1997
Отворен 1997
Сопственик
Подлога Десо Грасмастер[1]
Цена на изградбата £14,7 милиони
Игра ФК Стоук Сити
Гледачи 27,902 [2]

Стадион Бет 365 (англиски: поранешен Britannia Stadium) — фудбалски стадион на Стоук на Трент, во Англија. Тука своите домашни натпревари ги игра екипата на ФК Стоук Сити. Капацитетот му е 28,384 седишта. Отворен е во 1997 година. Стадионот е изграден во 1997 година, во вредност од 14,7 милиони фунти, како замена за Викторија Граунд. Највисокато присуство на гледачи е забележано со 28.218 гледачи на натпреварот против Евертон во 3 коло на ФА Купот во 2002 година. Поранешниот играч Сер Стенли Метјуз 'пепел, бил закопан под центаралниот круг од теренот по неговата смрт во февруари 2000 година; тој и официјално го отворил стадион на 30 август 1997 година[3]. Во европските натпреварувања стадионот е познат како „Стадион Стоук“ што се должи на прописите на УЕФА за спонзорство.[4][5]

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешната ограда на трибината

Стадионот на сите седишта чинел речиси 15 милиони фунти, за да се изгради и да го донесе клубот до стандардите со Тејлор извештајот во јануари 1990 година. Преместување се сметаше од 1994 година, а од почетокот на 1996 година, одлуката за изградба на нов стадион бил потврдена.

До почетокот на 1997 година, скелетните челик надградби биле во место и на стадионот почна да го оформуваат "стадионот Британија" Во август 1997 година стадионот првпат ги отвори своите врати на стадионот Британија благодарение на 1 милиони фунти,односно 10-годишниот спонзорски договор со Британија поранешната општествена зградa, која беше инструментализирана во вкупната помош на проектот. Уште 3 милиони фунти биле дадени како грант од страна на Фудбал Доверба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pitch Renovation Work Begins“. Stoke City. Посетено на 18 May 2016.
  2. „Bournemouth Victory Enjoyed By Record Attendance“. Stoke City. Посетено на 28 September 2015.
  3. „Merseyside Potters“. merseysidepotters.com. Посетено на 30 October 2010.
  4. „UEFA Europa League Rules“ (PDF). UEFA. Посетено на 14 July 2016.
  5. „Stoke City 2011/12 UEFA Europa League“. UEFA. Посетено на 14 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]