Прејди на содржината

Брзозборки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брзозборките се зборовни конструкции тешки за изговор, се изговараат брзо и при брзиот изговор се прават грешки кои предизвикуваат весело расположение.[1] Во македонската литература брзозборки пишувале Васил Куноски, Рајко Јовчевски, Киро Донев и др.

Примери[уреди | уреди извор]

Германска брзозборка на поштенска картичка
 • Бел петел бела пепел прета.
 • Џеб, џепче, џепчиња без денарчиња.
 • Едно дрво јаворово преку поле Лазорово.
 • Лош кантар црн катран мереше.
 • Во дол бол има вол.
 • Дрзок дрвар в дрма дрва врзал.
 • Ситна роса ситно трева росеше
 • Страчка каша варила од јачмен и просо, а пак ќосот во ќошот си го чепкал носот.
 • Петре плети плот, да помине поп, да растуре плот, да ни дојде гос.
 • Кантар тргат катран.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Алитерација

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски јазик - Димитар Пандев, Милка Миноска, Стојка Даскаловска