Брама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скулптура на Брама од Хелебид во Карнатаки.

Брама — еден од трите богови на хиндуистичкото свето тројство[1] (Брама, Вишну и Шива). Во согласност со Пураните, Брама е самосоздаден од лотус што расте од папокот на богот Вишну. Брама многу често може да биде помешан со „Браман“, назив кој Хиндуистите го користат за севишниот универзален космички дух. Според верувањата на Хиндусите, Брама е творецот, оној што го створил светот и сите живи суштества. Традиционално е опишан со четири глави и четири раце.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Coulter, Charles Russell; Turner, Patricia (2013). Encyclopedia of Ancient Deities. Routledge. стр. 240. ISBN 978-1-135-96397-2.