Ботушки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботушки манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеБотушки манастир
Други имињаМанастир „Успение на Пресвета Богородица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Успение на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местово Долно Ботушје, Македонија Македонија
Координати41°43′43″N 21°4′38″E / 41.72861° СГШ; 21.07722° ИГД / 41.72861; 21.07722Координати: 41°43′43″N 21°4′38″E / 41.72861° СГШ; 21.07722° ИГД / 41.72861; 21.07722
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Манастиречка парохија)

Ботушки манастирманастир во областа Порече, Македонија, во близина на селото Долно Ботушје.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата се состои од стара градба, обновена неодамна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]