Прејди на содржината

Борис Андреев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борис Андреев
Роден 1905
Свињиште, Македонија
Починал 1968

Борис Андреев — македонски новинар во Бугарија и учесник во македонското револуционерно движење.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во кичевското село Свињиште што тогаш е во Отоманското Царство. Еден од уредниците е на весникот Устрем, орган на Македонскиот младински сојуз [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 16.