Болонсов Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болонсов Остров
Bollons Island
Bollons Island.JPG
Поглед на Болонсовиот Остров од блискиот Антиподски Остров
Географија
Координати49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° S; 178.8191667° E / -49.645; 178.8191667
АрипелагАнтиподски Острови
Поголеми островиАнтиподски Остров, Болонсов Остров
Површина2 км2
Управување
Нов Зеланд
Топографска карта на Антиподските Острови

Болонсовиот Остров (англ. Bollons Island (49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° S; 178.8191667° E / -49.645; 178.8191667Координати: 49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° S; 178.8191667° E / -49.645; 178.8191667) — мал остров во состав на Антиподските Острови и зафаќа површина од 2 км2. Оваа островка група му припаѓа на Нов Зеланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот е наречен по Џон Болонс, заповедник на државните бродови „Хинемоана“ и „Тутанекаи“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Taylor, Rowley, (2006) Straight Through from London, the Antipodes and Bounty Islands, New Zealand.Christchurch: Heritage Expeditions New Zealand Ltd. ISBN 0-473-10650-7.