Прејди на содржината

Болонсов Остров

Координати: 49°38′42″S 178°49′09″E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болонсов Остров
Bollons Island
Поглед на Болонсовиот Остров од блискиот Антиподски Остров
Географија
Координати49°38′42″S 178°49′09″E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667
АрхипелагАнтиподски Острови
Поголеми островиАнтиподски Остров, Болонсов Остров
Површина2 км2
Управување
Нов Зеланд
Топографска карта на Антиподските Острови

Болонсовиот Остров (англ. Bollons Island (49°38′42″S 178°49′09″E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667) — мал остров во состав на Антиподските Острови и зафаќа површина од 2 км2. Оваа островка група му припаѓа на Нов Зеланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Островот е наречен по Џон Болонс, заповедник на државните бродови „Хинемоана“ и „Тутанекаи“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Taylor, Rowley, (2006) Straight Through from London, the Antipodes and Bounty Islands, New Zealand.Christchurch: Heritage Expeditions New Zealand Ltd. ISBN 0-473-10650-7.