Божоле (вино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Божоле
Beaujolais nouveau wine.jpg
Винска областБургундија
Географско подрачјеБожоле
Винска сортаГами

Божоле — младо црвено вино произведено од сортата на грозје во францускиот регион Божоле, Бургундија.

Ова е младо вино кое се пушта за продажба само шест недели по завршувањето на жетвата на грозје, секогаш на третиот четврток од ноември. Во целиот свет тој ден претставува празник за Болжое, и често се кажува фразата „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!“ (француски: „Пристигна новото Божоле“.

Виното се карактеризира со розово-виолетова боја и силен овошен вкус. Ова е младо вино, произведено за непосредна потрошувачка без стареење, бидејќи нејзиниот квалитет не е подобрен во текот на годините. Секоја година се произведуваат околу 45 милиони литри, што е речиси половина од сите произведени бургондиски вина. Повеќе од 50% од виното се извезува, а најголемите пазари се Германија и Јапонија и САД.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]