Прејди на содржината

Бленда Маргарета Хегарт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бленда Маргарета Хегарт (13 јануари 1932 - 22 јуни 2005 година) била шведски дипломат . Таа била шведски генерален конзул во Лос Анџелес 1983-89, амбасадор во Даблин 1989-93 и генерален конзул во Хамбург 1993-97.

Хегард е родена во Гетеборг, Шведска, ќерка на судијата Карл Хегарт и неговата сопруга Бленда (моминско име Кох). Во 1958 година, таа добила диплома за кандидат за право на Лундскиот универзитет а службеничката ја извршувала од 1959 до 1961 година. Хегарт била секретар на Здружението на шведски работодавачи во 1961 година и асистент директор таму во 1966 година. Таа била директор на Секретаријатот за образовна политика во 1971 година, заменик директор во 1976 година и станала социјално аташе во шведската делегација во Брисел и во шведските амбасади во Брисел, Хаг и Париз во 1975 година. Хегарт била советник за труд таму во 1977 година, државен секретар во Министерството за трговија од 1978 до 1979 година и од 1981 до 1982 година и била заменик државен секретар за надворешни работи во Министерството за надворешни работи 1980-81 година. Хегарт тогаш била генерален конзул во Лос Анџелес 1983-89 и амбасадор во Даблин од 1989 до 1993 година [1] Таа тогаш била генерален конзул во Хамбург од 1993 до 1997 година [2]

Таа била член на одборот на Женскиот одбор на пазарот на труд ( Arbetsmarknadens kvinnonämnd ) од 1967 година и во Советот за обука на државни службеници во индустријата ( Rådet för tjänstemannautbildning inom industrin ) од 1969 година [3] Хегард била член и експерт во повеќе владини комисии и агенции од областа на пазарот на трудот, надворешната трговија, социјалната политика, образовната политика и истите во заедничките тела и партнерите на пазарот на трудот. Таа била шведски претставник во различни тела на ОЕЦД , Одборот за индустриски развој и во нордиската соработка и многу повеќе.[4]

Во 1989 година, таа била наградена со почесен доктор по правни науки од Калифорнискиот Лутерански универзитет (CLU) за нејзиниот придонес како странски службеник во Европа и САД .[1][5] Хегард, која неформално служела како прв дипломат на CLU во резиденција два месеци во текот на пролетниот семестар 1998 година, се вратила на Калифорнискиот Лутерански универзитет за пролетниот семестар 1999 година, предавајќи го курсот насловен „Европа во транзиција: економски, политички и културни димензии на европската интеграција“. и спровела серија колоквиуми во кампусот и водечки дискусии како гостин-предавач на постдипломски и додипломски часови.[5] Хегард го основала Шведскиот женски форум, мултипрофесионална мрежа за размена на искуства и поддршка за жените високо во кариерата.[2]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Во 1955-60 година, Хегард била во брак со амбасадорот Карл-Андерс Волтер (роден 1927 година), син на уредникот Кјел Волтер и неговата сопруга Елса (моминско Еквол). Таа била во брак 1962-77 година со окружниот обвинител Ларс Далгрен (роден 1931 година), син на главниот лекар Ларс Далгрен и Аина, моминско Свенселиус.[1][3] Хегарт починала во 2005 година и била погребана во Остра киркогарден во Гетеборг.[6]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 Salander Mortensen, Jill, уред. (1996). Vem är det: svensk biografisk handbok. 1997 [Who is it: Swedish biographical handbook. 1997] (Swedish). Stockholm: Norstedt. стр. 464. ISBN 91-1-960852-7. Предлошка:LIBRIS.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 Wikström, Solveig; Ramén, Gunilla (2005-08-26). „Margareta Hegardt“. Dagens Nyheter (Swedish). Посетено на 12 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 Vem är det: svensk biografisk handbok. 1977 [Who is it: Swedish biographical handbook. 1977] (Swedish). Stockholm: Norstedt. 1976. стр. 200. ISBN 91-1-766022-X.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Öhrström, Kerstin; Andersson, Sigrid, уред. (1988). Vem är hon: kvinnor i Sverige: biografisk uppslagsbok [1988] [Who is she: women in Sweden: biographical reference book [1988]] (Swedish). Stockholm: Norstedt. стр. 195. ISBN 91-1-863422-2.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. 5,0 5,1 „Margareta Hegardt returns to California Lutheran University“. Vestkusten (Swedish). San Francisco & Mill Valley, Cal: 4. 15 February 1999. Предлошка:LIBRIS. Посетено на 12 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Hegardt, Blenda Margareta“ (Swedish). Svenskagravar.se. Посетено на 7 May 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Владини функции
Претходник
Carl-George Crafoord
Deputy State Secretary for Foreign Affairs
1980–1981
Наследник
Ulf Dinkelspiel
Дипломатски функции
Претходник
Walter G. Danielson
Consul general of Sweden in Los Angeles
1983–1989
Наследник
Peter Hammarström
Претходник
?
Ambassador of Sweden to Ireland
1989–1993
Наследник
Per Jödahl
Претходник
Arne Lundquist
Consul general of Sweden in Hamburg
1993–1997
Наследник
?