Блед дамчест синец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блед дамчест синец
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Phengaris
Вид: P. alcon
Научен назив
Phengaris alcon
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синоними

Бледиот дамчест синец (Phengaris alcon) е пеперутка од видот на пеперутки синци. Пеперугата живее и во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперугата живее во Евроазија, а најисточно може да се најде до Монголија.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата, како и поголем број од синците, покажува физички разлики помеѓу мажјак и женка. Мажјакот на горната страна е темносина со изразени црни вени. Рабовите на пеперугата се црни. Телото и антените се црни. Женката на горната страна е кафеава, со средишниот дел во сина боја. Долната страна кај двата пола е светлокафена, со црни и бели дамки. Рабовите се црни. Мажјакот е за нијанса посветла.[2]

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидови на пеперугата се:

  • P. a. alcon
  • P. a. jeniseiensis (Shjeljuzhko, 1928)
  • P. a. sevastos Rebel & Zerny, 1931
  • P. a. xerophila Berger, 1946

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gimenez Dixon (1996). Maculinea alcon. Црвен список на загрозени видови. 1996. Посетено на 8 May 2006.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]