Битка кај Клермона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Клермона
Дел од the Војна за шпанското наследство
Датум 1 февруари 1702
Место Клермона, Италија
Исход без победник
Завојувани страни
Хабсбуршка Монархија Хабсбуршка Австрија Франција Франција
Команданти и водачи
Евгениј Савојски Франсоа де Нефвил
Жртви и загуби
500 1000

Битката кај Клермона започнала на 1 февруари 1702 година. Оваа битка е дел од серијата војни за шпанското наследство. Конфликтот започнал помеѓу Австрија и Франција. По само пет месеци откако издвојувал победа, Евгениј Савоски одлучил да возврати на нападот на Франција. Австриската војска била статиционирана на запад, кај Клермона по текот на реката По. Егуен конфликтот го започнал во ноќта на 1 февруари, и го изненадил својот непријател Вилроа[1].

Битка кај Клермона

Австријците успеале да го заземат градот заробувајќи голем број од командантите на француската армија. Французите имале околу 1000 жртви. На француската војска и пристигнала помош од страна на Ирската бригада, која ја принудило на Австрија да се повлече.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clark, George B (2010). Irish Soldiers in Europe, 17th-19th Century. Mercier Press. стр. 51. ISBN 978-1856356626.