Прејди на содржината

Бистрац (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистарац is located in Босна и Херцеговина
Бистарац
Бистарац
Бистарац (Босна и Херцеговина)

Бистарац е езеро во Федерацијата БиХ, во Босна и Херцеговина. Се наоѓа во Тузланскиот кантон, околу два километри од Лукавац. Бастрац е езеро со природно пречистување така што водата во езерото е чиста.

Езерото е богато со риба, а цели години се порибува со разни видови на риби како што се: шаран, сом, савска деверика, плотица. Освен овие риби, во езерото се наоѓаат и лињак, црвенперка, амур, толстолобик, смуч, клен, коштро и пастрмка, која подобро се прилагодила на водата во езерото. На езерото во текот на цела година се организираат спортско риболовски натпревари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°32′1″N 18°33′6″E / 44.53361° СГШ; 18.55167° ИГД / 44.53361; 18.55167