Биосферен резерват Ла Енкручијада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биосферен резерват Ла Енкручијада
МестоМексико
Координати14°55′48″N 92°43′48″W / 14.93000° СГШ; 92.73000° ЗГД / 14.93000; -92.73000Координати: 14°55′48″N 92°43′48″W / 14.93000° СГШ; 92.73000° ЗГД / 14.93000; -92.73000
Површина144.848 ха
Воспоставен(а)2006
Управно телоComisión Nacional de Áreas Naturales Protegidas
Службен назив: Reserva de la Biosfera La Encrucijada
Прогласено:20 март 1996
Број815[1]

Биосферен резерват Ла Енкручијада (шпански: Reserva de la Biósfera La Encrucijada) — биосферен резерват на УНЕСКО основан во 2006 година кој се наоѓа во физиографскиот регион на Тихоокеанските крајбрежни низини во Мексико. Зафаќа 144.848 хектари и се протега во текот на шест општини во Коста де Чиапас. Тој е составен од два големи крајбрежни лагунски системи кои одговараат на два основни области, како и широк спектар на природни екосистеми вклучувајќи мангрови, блата и мочуришта, како и делови од тропски сезонски шума, крајбрежните дини и палми.[2]

Единаесет големи реки и нивните притоки влегуваат во овој екосистем формирајќи крајбрежни лагуни каде слатката вода се меша со морска вода и главната активност е риболов со ракчиња. Биолошката разновидност и богатството на локалитетот се извонредни и вклучуваат голем број видови на диви животни како јагуари, речни крокодили и алигатори, пајакови мајмуни и повеќе од триста видови птици, од кои сто се миграторни.[2]

Околу 29.300 луѓе живеат во биосферниот резерват и главно се занимаваат со четири економски активности: риболов, земјоделство, сточарство и туризам.[2]

Главните живеалишта и типовите на земјиште покриваат 41.243 хектари мангрови, 16.224 хектари крајбрежна савана, 31.443 хектари од попали и тулески мочуришта, 741 хектари крајбрежни дини и 7.177 хектари на водни тела. Морската област се протега на над 29.214 хектари и земјоделските и сточарските области зафаќаат 28.816 хектари.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

Definition of Free Cultural Works logo notext.svg Оваа статија содржи делови преземени од слободно дело. Изјава/дозвола за лиценцата на Ризницата. Текстот е преземен од UNESCO - MAB Biosphere Reserves Directory, UNESCO, UNESCO.