Бинка Добрева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бинка Добрева
Бинка Добрева во 2008 г.
Биографски податоци
Роден(а)11 март 1960
Бугарија село Роза, област Јамбол, Бугарија
ПотеклоНародна
ИнструментиВокал

Бинка Добрева е бугарски фолк пејач, пејач на тракиски народни песни и солист на светски познатиот хор „Тајната на бугарските гласови“. Познат по изведувањето на песната „Данова мама“ велеше варненската пејачка Марија Балтаџиева.

Добрева е народна пејачка, нејзината прва учителка за народно пеење е нејзината мајка. Таа е родена на 11 март 1960 година во село Роза, област Јамбол. Од мала почнува да пее и ги освојува првите награди од регионалните изведби. Таа е прифатена во Фолклорната музичка школа за фолклор во Котел, каде што нејзините наставници се такви познати народни изведувачи како што се Валкана Стојанова, Кремена Станчева, Василка Андонова и Јовчо Караиванов.

Во 1988 година Бинка Добрева дипломирала на Академијата за музичка и танцова уметност во Пловдив и се приклучи на Ансамблот за народни песни и игри на Филип Кутев, каде што пееше со Надка Караџова и Боика Присадова две години. Во 1990 година победил на натпреварот „Тајната на бугарските гласови“. Тој е во процес на одбрана на својот доктор и паралелно предава во народно пеење и Методологија на народно пеење на Југозападниот универзитет „Неофит Рилски“.

Надрорешни врски[уреди | уреди извор]