Бик (планинa)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на планините Бик

Планините Бик (Унгарски: Bükk ) се дел од Северно Унгарските Планини на Внатрешни Западни Карпати .Голем дел од областа е вклучена во Националниот парк Бик .

Географија[уреди | уреди извор]

Иако Кекеш, највисоката точка во Унгарија, не е овде, туку во планините Матра, просечната висина на планините Бик - со повеќе од 20 врвови,е повисока 900 м - ја надминува висината на Матра. Највисоката точка на Бик е Кетеш Берц (961 м) [1], трет највисок врв во Унгарија по Кекеш и Гаљајатете.

Во планинскиот венец има 1115 [2] познати пештери, вклучително и Бињас-барланг (рударска пештера, 274 м) и Истван-лапа (254 м),најдлабоките пештери во Унгарија, археолошки важната пештера Селета, Пештерската бања (главна туристичка атракција на Мишколц-Таполка ), Пештерата Ана и Пештерата Истван . 52 од пештерите се заштитени заради нивната фауна и микроклима .

Планинскиот венец е исто така познат по своите скијачки капацитети сместени околу Банкут.Постојат голем број на одржувани скијачки падини опремени со неколку лифтови Ј-бар. Долгите традиции на скијање - на ниво на трки и рекреација - во Бик се негувани од локалните ентузијасти што се во „Ски-клубот„ Банкут “, исто така задолжени и за работење и развој на еден од најголемите алпски скијачки центри во Унгарија .

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Index“. www.google.com. Посетено на 2019-07-31.[мртва врска]
  2. You can find information about Hungarian caves here: „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2016-05-06. Посетено на 2009-03-30.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]