Северни Унгарски Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северни Унгарски Планини
Lilla fromszeleta1.jpg
Поглед од долината Лилафиред. Иако ова не е највисокиот дел на округот, пејзажот е типичен за Северните Унгарски Планини.
Локација
Територија
Највисока точка
Терен пониски и умерено високи планини
Северни Унгарски Планини на картата на Унгарија
Карта на Карпатите Северните Унгарски Планини се најјужните делови на територијата нагласени со светлозелена боја.

Северните Унгарски Планини (понекогаш се нарекуваат и Североисточни Унгарски Планини, Североисточни Планини, Северни Унгарски Висорамнини, Северна Унгарска Средна Планина, унгарски: Északi-középhegység)[1] е северниот, планински дел на Унгарија. Тој претставува географско единство со областа Матра-Сланец, соседните делови на Словачка. Тоа е посебна геоморфолошка област во рамките на Западните Карпати. Планините се протегаат заедно во североисточна Унгарија и по источните делови на унгарско-словачката граница во широка група од Дунав Бенд до градот Прешов.

Опис[уреди | уреди извор]

Планините на северна Унгарија почнуваат со планинскиот венец Бержењ, во непосредна близина на Дунавскиот Бенд, каде што се среќаваат со Трансдунавските Планини.

Опсегот на Бержењ е околу 600 км2 во областа, и главно од вулканско потекло. Највисокиот врв е Човањош (938 м).

Следниот опсег кон исток е Черхат , со истиот геолошки состав како Бержењ . Ерозијата тука била потешка: ова се само ридови и го сочинуваат најнискиот дел од Северните Унгарски Планини. Највисоката точка е Назаљ (654 м).

Кекеш, највисокиот врв во Унгарија, има 1014 метри, и се наоѓа на планинскиот венец Матра. Сепак, просечната височина на венецот е само 600 метри, помалку од онаа на соседниот венец Бик. Матра исто така има вулканско потекло.

Бик е варовнички венец, и има највисока просечна височина во Унгарија. Богат е со пештери, од кои некои биле населени во антички времиња.

Областа Агтелек Карст е геолошка формација која ја опфаќа унгарско-словачката граница и причината за пештерите Агтелек Карст, која е дел од светското наследство на УНЕСКО. Таму се наоѓа и унгарскиот национален парк Агтелек . Најпопуларната пештера во Унгарија, Барадла , се наоѓа таму.

Планините Земплен се исто така од вулканско потекло, а високиот квалитет на почвата го фаворизира лозарството .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gábor Gercsák (2002). „Hungarian geographical names in English language publications“ (PDF). Studia Cartologica. Eötvös Loránd University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-20. Посетено на 30 April 2011.

Координати: 47°53′00″ N; 19°57′00″ E / 47.883333° СГШ; 19.95° ИГД / 47.883333; 19.95