Бесик Кудуков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесик Кудуков
Медали
Машко борење во слободен стил
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Сребрен медал – второ место 2012 Лондон 60 кг
Бронзен медал – трето место 2008 Пекинг 55 кг
Светски првенства
Сребрен медал – второ место 2006 Гуангжу 55 кг
Златен медал - прво место 2007 Баку 55 кг
Златен медал - прво место 2009 Хернинг 60 кг
Златен медал - прво место 2010 Москва 60 кг
Златен медал - прво место 2011 Истанбул 60 кг
Европски првенства
Златен медал - прво место 2007 Софија 55 кг

Бесик Серодинович Кудуков (руски: Бесик Серoдинович Кудухов) (15 август 1986 – 29 декември 2013) бил руски борач во слободен стил од осетско потекло.

На Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, тој го освоил бронзениот медал во категоријата до 55 кг. Четири години подоцна, на Летните олимписки игри 2012, тој го освоил сребрениот медал во категоријата до 60 кг.

Кудуков загинал на 29 декември 2013 во сообраќајна несреќа на сојузниот автопат во јужна Русија помеѓу Краснодарскиот крај и Владикавказ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. London Olympic Wrestling Finalist Kudukhov, 27, Dies in Car Crash, rsport.ru, 29 декември 2013. Retrieved 29 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]