Прејди на содржината

Бела Тури-Ковач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела T. Ковач

Бела Тури-Ковач (унгарски: Béla Turi-Kovács, 2 декември 1935 - 3 ноември 2023)[1] е унгарски политичар, кој служел како министер за животна средина помеѓу 2000 и 2002 година. Тој е член на Националното собрание од 1998 година.[2] Тој бил Татко на Куќата (најстариот пратеник) бидејќи во 2014 година тој ја отвора инаугуративната седница на Националното Собрание во 2014 година.

Во 1956 година, тој станува член на партијата на земјоделски работници и граѓани.

  1. Национално собрание на Унгарија (PDF). Национално собрание на Унгарија. line feed character во |title= во положба 34 (help)
  2. Регистар. Национално собрание на Унгарија.