Беа Уусма

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мари Беатрис „Беа“ Уусма, претходно Уусма Шиферт (родена на 20 март 1966 година во Лидинго, Шведска), е шведска авторка, илустраторка и лекарка.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Уусма е родена и израсната во Лидинго во округот Стокхолм. Во 1999 година, таа напишала и илустрирала детска книга за американскиот астронаут Мајкл Колинс со наслов Човекот кој отиде на далечната страна на Месечината: Приказната за Астронаутот од Аполо 11 Мајкл Колинс. Во средината на 1990-тите, таа се заинтересирала за Арктичката експедиција со балони на SA Andrée од 1897 година и се обидела да открие што се случило со членовите на експедицијата. Ова истражување резултирало со книгата „Експедиција“, објавена на англиски од Head of Zeus во 2014 година, и за која ѝ била доделена наградата август во 2013 година.

Откако работела како илустраторка неколку години, Уусма започнала да студира медицина и сега работи како лекарка во Стокхолм. Таа вели дека нејзиното медицинско знаење било корисно во нејзиното истражување за Експедицијата.[2]

Уусма ја добила наградата Август, шведска книжевна награда, за нефикција за Експедицијата во 2013 година.[3]

Таа била во брак со шведскиот комичар Хенрик Шиферт помеѓу 1996 и 2012 година. Имале две деца. Уусма е сестра на шведската глумица Мартина Хаг.

Англиска библиографија[уреди | уреди извор]

  • Uusma Schyffert, Bea (2003). The Man Who Went to the Far Side of the Moon: The Story of Apollo 11 Astronaut Michael Collins. Chronicle Books. ISBN 978-0811840071.
  • Uusma, Bea; Broomé, Agnes (2014). The expedition: a love story : solving the mystery of a Polar tragedy. London: Head of Zeus. ISBN 978-1-78185-962-9. Предлошка:LIBRIS.
  • Uusma, Bea (2014). The expedition: the forgotten story of a polar tragedy. Head of Zeus. Предлошка:LIBRIS.

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „Contemporary Authors Online“. Biography in Context. Gale. 2006. Посетено на February 8, 2016.
  2. „Jag mår bäst när min hjärna går på högvarv“ (swedish). Dagens Nyheter.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Årets Augustpristagare har tillkännagivits“ (swedish). The August Prize. Архивирано од изворникот на 2018-07-07. Посетено на 2021-11-19.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Bea Uusma får Augustpriset“ (Swedish). Norstedts. 25 November 2013. Архивирано од изворникот на 2021-11-19. Посетено на 22 March 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]