Прејди на содржината

Мартина Хаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартина Хаг
Мартина Хаг за време на Саем на Книга во Гетеборг, септември, 2012.
Роден(а)Хелен Мартина Хаг
9 јуни 1964(1964-06-09)(60 г.)
Лидинго, Шведска
Занимањеглумица, писателка
Мартина Хаг на Саемот на книгата во Гетеборг во септември 2012 година.

Мартина Хаг, (родена како Хелен Мартина Усма на 9 јуни 1964 година) е шведска глумица и авторка.[1] Таа глумеше во филмот „Прекрасно и сакано од сите“ во 2005 година.[2] Филмот е направен од нејзината истоимена книга роман. Таа учествуваше во „Ајде да танцуваме 2018“ емитувано на ТВ4.

Мартина е мажена за телевизискиот водител Ерик Хаг.

Книги[уреди | уреди извор]

 • 2004 година: Во куќата на Мартина
 • 2005 година: Прекрасно и сакано од сите (и на работа исто така оди одлично)
 • 2006 година: Кодот на Мартина
 • 2008 година: Во друг дел од Брома
 • 2010 година: Затвореник во палатата на кучињата
 • 2011 година: Среќни честитки од Миссингертриск
 • 2012 година: Оди Оди!
 • 2015 година: Нешто не е како што треба

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови
 • 1995 година: Љубов, не сакај
 • 1997 година: Адам и Ева
 • 1997 година: Селма и Јохана - и автопат
 • 2000 година: Никогаш не оди според планираното
 • 2000 година: Гол
 • 2001 година: Познат од ТВ
 • 2005 година: Половина вистина
 • 2007 година: Прекрасно и сакано од сите
 • 2010 година: Приказна за играчките 3 (глас на шведски јазик)
Телевизија
 • 1996 година: Персиевите солзи
 • 1996 година: Пентагон (ТВ серија)
 • 1997 година: Сребрениот човек
 • 2001 година: На здравје Бјерн

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Christoffer Nilsson (2013-08-20). „Erik och Martina Haag | Nöjesbladet | Aftonbladet“. Aftonbladet. Посетено на 2014-01-25.
 2. Hannes Holm. „Recension: Underbar och älskad av alla (Komedi) | Film | SvD“. Svenska Dagbladet (шведски). Посетено на 2014-01-25.