Бајонет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пруски бајонет од крајот на 19 век
Бајонет

Бајонет (француски: baïonnette) или штик (германски: Stich) — нож или бодеж што се прицврстува на цевката на пушката. Името бајонет го добил по францускиот град Бајон. Прицврстен на пушка, служи наместо старинско копје, а може да се користи и како обичен нож.

Историја[уреди | уреди извор]

Бајонети за прв пат биле користени во 17 век од селани во францускиот град Бајон, кои ставале ножеви на своите рачно изработени пушки, кои ги користеле како копја кога ќе останеле без муниција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]