Батенбершка торта

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Батенберг торта
ВидТорта
Главни состојкиБрашно, џем, марципан

Батенберг [1] или Батенбург [2] е лесен пандишпан со различни делови кои се држат заедно со џем. Тортата е покриена со марципан и, кога се сече во пресек, прикажува карактеристична шаховска шема два по два наизменично обоени во розова и жолта боја. Големите карирани шари на возилата за итни случаи во Обединетото Кралство официјално се нарекуваат Батенбершки ознаки поради нивната сличност со тортата.

Чарлс Невин напишал во The Independent : „Батенбершката торта е примерно британска. Првата торта била направена во 1884 година за да се прослави бракот на принцот Луј од Батенберг со принцезата Викторија, внуката на кралицата Викторија и бабата на принцот Филип. [3] Раните торти имале дури 25 квадрати, а историчарот за храна Иван Деј вели дека поедноставената торта со четири облоги се случила кога големите индустриски пекари како Лион почнале да ја произведуваат. [4]

Рецепт[уреди | уреди извор]

Пекарите ги конструираат колачите така што одделно печат пандишпан со жолти и розови бадеми, а потоа ги сечат и комбинираат парчињата во шаховска шема. Колачот се држи заедно со џем од кајсии и се покрива со марципан. [5]

Потекло[уреди | уреди извор]

Батенбершка торта од британскиот производител на храна Лионс
Батенбершка торта придружен со чај

Додека колачот потекнува од Англија, неговото точно потекло е нејасно, [6] [7] со раните рецепти, исто така, со алтернативни имиња „Домино торта“ (рецепт од Агнес Берта Маршал, 1898), „Неаполитски ролат“ (рецепт од Роберт Велс, 1898), [8] или „Торта со црковен прозорец“.

Тортата наводно била именувана во чест на бракот на принцезата Викторија, внука на кралицата Викторија, со принцот Луј од Батенберг во 1884 година. Името се однесува на германскиот град Батенберг, Хесен, кој бил седиште на аристократско семејство кое изумрело во раниот среден век и чија титула била пренесена во 1851 година на грофицата Јулија Хауке во име на нејзиниот брак со принцот Александар од Хесен и од Рајна; тогаш првата грофица од Батенберг, потоа принцезата од Батенберг, позната во Британија од 1917 година како Маунтбатен. [9] Историчарот за храна Иван Деј ја отфрлил идејата дека четири панели се однесуваат на четири принцови или куќи бидејќи постарите рецепти покажуваат поголем број на панели (Ден не можел ниту да го потврди ниту да го негира потеклото на името во кралската свадба преку современи извори) и наведува поедноставување на четирите панели - Облажената торта се случила кога „големите индустриски пекари како Лионс “ се вклучиле во играта на Батенберг - „Претпоставувам дека батенбург со четири панели [обичен правопис од 19 век] е многу полесно да се направи на производна линија“.

Според The Oxford Companion to Food, името „Battenberg cake“ првпат се појавило во печатење во 1903 година [10] Како и да е, „Батенбершки колач“ се појавил во: Фредерик Вајн, Saleable Shop Goods for Counter-Tray and Window … (Лондон, Англија: Канцеларија на пекарот и слаткарот, 1898). [6] [11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Battenberg“. Oxford Dictionary. Архивирано од изворникот на May 18, 2015. Посетено на 30 April 2015.
 2. „Definition of 'Battenburg'. Collins English Dictionary. Посетено на 30 April 2015.
 3. „Minor British Institutions: Battenberg cake“. The Independent (англиски). 2010-11-13. Посетено на 2016-05-03.
 4. „How to make the perfect battenberg cake“. The Guardian. Посетено на 9 October 2019.
 5. Cook, Sarah (March 2011). „Battenberg Cake“. Good Housekeeping. BBC. Посетено на 10 May 2015.
 6. 6,0 6,1 „Battenburg Cake - the Truth“. Food History Jottings. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Jottings“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. „Battenberg Cake“. Foods of England. Посетено на 26 February 2013.
 8. „Battenburg Cake History Again!“. Food History Jottings. Посетено на 10 May 2015.
 9. John Ayto, The Diner's Dictionary: Food and Drink from A to Z (Oxford, England: Routledge, 1993), p. 22.
 10. Davidson, Alan, The Oxford Companion to Food, 3rd ed. (Oxford, England: Oxford University Press, 2014), p. 67.
 11. In the 1907 edition, see p. 136.