Батенбершки ознаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амбулантно возило во Шкотска со зелена и жолта шема на Батенбершките ознаки

Батенбершките ознаки (на англиски: Battenberg markings; некаде по грешка може да се сретнат и како Батенбуршки ознаки) се дизајн за високо визуелно означување кои во главно се користат од службите за итни случаи во неколку европски држави, во Нов Зеланд, Хонгконг и во Тринидад и Тобаго. Според етимологијата, името на дизајнот произлегува од изгледот на Батенбершката торта која била направена на свадбата на принцот Луис Александар ван Батенберг. Иако често се сретнува, името „Батенбуршки ознаки“ е историска грешка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]