Прејди на содржината

Баскиски фестивал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баскиски фестивал во Винемука.

Баскиските фестивали (баскиски: Euskal Jaiak) ― фестивали кои ја слават баскиската култура, вклучувајќи го баскискиот танц, баскиската кујна, баскискиот спорт и елементите на баскискиот фолклор. Баскиските фестивали се организираат во Соединетите Држави во градовите со важно население од баскиски потомци, како што се Елко, Рено, Винемука и Бојси. Првиот фестивал на Западна Баскија бил одржан во Спаркс, Невада, на 6-7 јуни 1956 година.[1] Елко е домаќин на еден од најголемите баскиски фестивали во Соединетите Држави, втор само по светски познатиот фестивал Џајалди во Бојси,[2] одржува приближно на секои пет години околу викендот на 4 јули.[3] Слични фестивали се слават во Аргентина и во други земји каде постои баскиската дијаспора.[4] Баскиските фестивали се слават и во Баскија: познати се прославите на Баскиските фестивали (Euskal Jaiak) во септември во Доностија и Зарауц.

Датумите на баскиските фестивали во Соединетите Држави често одговараат на денот на светецот во Баскија.[5] Раните примери на баскиски фестивали датираат од крајот на 19 век, кога настанале Цветните игри (Lore Jokoak) во француско-шпанските гранични области на Навара, Лабур и Гипускоа, поттикнати и охрабрени од Антоан д'Абади и други културолошки личности.

  1. Goirizelaia, Maialen; Iturregui, Leire (12 јуни 2018). „From cultural showcases to public diplomacy agents: Basque-American festivals in the United States“. Diaspora Studies. 12: 193–209 – преку Taylor and Francis Online.
  2. „Activities“. The Basque Block (англиски). Посетено на 25 декември 2021.
  3. Dougherty, Keegan. „Jaialdi“. Basque Center (англиски). Посетено на 25 декември 2021.
  4. Bopp, English-Language Editor: John R. (12 мај 2019). „Today, the Basques of Argentina pay homage to their roots, in the heart of Buenos Aires“. About Basque Country (англиски). Посетено на 25 декември 2021.
  5. Zubiri, Nancy (2006). A Travel Guide To Basque America, 2nd Edition: Families, Feasts, And Festivals (English). Reno, Nevada: University of Nevada Press / Reno, Las Vegas. стр. 37. ISBN 0-87417-632-8.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)