Бамја (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бамја“
РежисерБранко Гапо
СценаристДимитар Шолев
НастапуваатМери Бошкова
Киро Ќортошев
Ацо Јовановски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1969
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Бамја“ - македонски телевизиски филм од 1969 година. Го режирал Бранко Гапо, а сценариото го напишал Димитар Шолев.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мери Бошкова
Киро Ќортошев
Ацо Јовановски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]