Балетанки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балетанки

Балетанките се женски обувки за секојдневно носење кои се слични/инспирирани од женските балетски чевли, со многу тенка потпетица или со изглед без потпетица. Стилот понекогаш се одликува со врзување како лента околу ниските врвови на балетанката и може да има мало собирање на горниот дел од предниот дел на чевлите , а понекогаш имаат и мала, украсна вратоврска со конци. Балетските чевли може да се наместат и затегнат до стапалото на носителот со помош на оваа врвка.

Балетанките се особено популарни за жените и девојките од сите возрасти, кои се носат како моден тренд и како поудобна алтернатива на високите потпетици со сè, од секојдневна облека до свечена облека и сè помеѓу од гардероба, од фармерки, шорцеви, здолништа, фустани и хеланки.[1] [2] Голем број училишта дозволуваат балетанки како дел од нивните барања за униформи, а многу училишни групи бараат црни балетанки како дел од барањата за облекување за изведби.[3] [4] [5] [6] [7]

Историја[уреди | уреди извор]

Суштината на балетските чевли постоела барем од 16 век, кога мажите носеле слични чевли, тогаш познати како помпе. Во средниот век, балетанките биле популарни и кај мажите и кај жените. Тие излегле од мода дури во 17 и 18 век кога чевлите со високи потпетици стапиле во мода откако Кетерина Медичи побарала од нејзиниот папучар да додаде 5 см на нејзините свадбени чевли. Штиклите брзо излегле од мода откако Марија Антоанета со пар чевли со штикли отишла до гилотината. Функционалните чевли – сандали, чизми и рамни чевли – преовладувале во 19 век.

Американската модна дизајнерка Клер Мекардел му наредила на Салваторе Капезио да направи балетанки со гумени ѓон, во ткаенини кои одговараат на нејзиниот дизајн, што бил инстант хит, создавајќи ги модерните балетанки.[8] Тие биле изложени на изложба на дваесет години облека на Мекардел во галеријата Френк Перлс во Беверли Хилс во април 1953 година.[9] [10]

Во 1947 година, Роуз Репето рачно го сошила својот прв пар балетанки за нејзиниот син, познатиот танчер и кореограф, Роланд Петит. Откако актерката Брижит Бардо облекла пар обувки на Репето, варијациите на балетанките станале многу популарни и се вратиле како моден тренд.[11] Тие, исто така, често се нарекуваат балетски чевли или балетски патики и дизајнирани за облека на отворено, користејќи различни ткаенини и обично со гумен ѓон. Во 1957 година, Одри Хепберн носела балетанки со тенки панталони во Смешно лице, што исто така и тоа покренало нов бран на популарност за балетанките.

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sourcing, 11 21 2015 | Fashion Fabric (2015-11-21). „Fashion Archives: The History of the Ballet Flat“. StartUp FASHION (англиски). Посетено на 2019-07-29.
 2. Stimpert, Desiree. „Shoe Glossary: Ballerina Flats“. LiveAbout (англиски). Посетено на 2019-07-29.
 3. „Arizona Girls Willow Ballet Flats Slip-on Closed Toe“. JCPenney. 2019-07-29. Посетено на 2019-07-29.
 4. „Concert Dress“. www.newhartmusic.com. Посетено на 2019-07-29.
 5. „Concert Attire Expectations“. HILLCREST Middle School. Архивирано од изворникот на 2022-01-17. Посетено на 2019-07-29.
 6. Program, Stevenson Instrumental Music. „Student attire requirements - Dec 5 Concert“. www.stevensonbands.org (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-07-30. Посетено на 2019-07-29.
 7. „Weddington Middle School Band: Concert Dress“. Weddington Middle School Band. Архивирано од изворникот на 2023-01-01. Посетено на 2019-07-29.
 8. White, Constance C. R. (1998-11-17). "Celebrating Claire McCardell". The New York Times. ISSN 0362-4331 . Retrieved 2016-07-06.
 9. Yohannan, Kohle (1998-10-15). Claire Mccardell (англиски). Harry N. Abrams. ISBN 9780810943759.
 10. Marcus, Stanley (2001-01-01). Minding the Store (англиски). University of North Texas Press. ISBN 9781574411393.
 11. Casa Couture. "The History of the Ballet Flat" Архивирано на 8 ноември 2016 г.. casacouture.co. December 2012. November 2016.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Н. Рексфорд. Женски чевли во Америка, 1875–1930. Кент, ОХ: Државниот универзитет во Кент, 2000 година. стр. 65
 • P. McGinnis. Биомеханика на спортот и вежбањето, 2-ри изд. Шампањ, ИЛ: Човечка кинетика, 2005 година. стр. 139.
 • Томпсон и Р.Т. Флојд. Прирачник за структурна кинезиологија. Њујорк: МекГро-Хил, 2004 година. стр. 232.

Поврзано[уреди | уреди извор]