Прејди на содржината

Сандали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женски сандали
Машки сандали

Сандали (јазик латински|sandalia, јазик грчки|σανδαλιών, sandalió̱n) се врста на отворени чевли која најчесто се произведувала од кожа, дрво и растителни влакна. Познатите врсти на сандали се сандалете (-{sandalette}- — сандали со Потпетица), опанок, апостолки (草履, -{zōri}-) и римјанки (-{caligae}-).

Се користеле уште во Месопотамија (средина на вториот милениум пред новата ера). Неретка употреба исто така била и во Египет, Рим и старите американски цивилизации. Уште претставувале секојдневни обувки за мексиканските домородци, каде што се нарекувале варачи.[1]

Сандалите се свечени обувки на католичките бискупи кои се носат во текот на понтификалната миса. Освен тоа, во шестиот век на новата ера се  спомнува кампагус, сандали за угледните луѓе вклучувајќи го папата и неговите ѓакони. Спрема тие записи, кампагусите се правени по примерот на обувките кои ги носеле римските сенатори. Дури во деветтиот век почнало да се користи името сандалија, кој се одржал до денес. Како сандалите почнале да ги користат и останатите луѓе, оние кои бискупите денес ги нарекуваат калиги. Се изработуваат од свила и имаат кожен ѓон.[1]

  1. 1,0 1,1 Riello, Greg (2006). Shoes : A History from Sandals to Sneakers. ISBN 0-85785-038-5.

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]